Mályi-tó  6.2  •  3.5 kn

2024. április 19., péntek

Jól szerepeltek a magyar versenyzők az Optimist Európabajnokság - on

Ez a cikk több mint egy éve frissült legutóbb. Elképzelhető, hogy a benne szereplő információk mára elavultak, vagy az esetleg megadott hivatkozások már nem működnek, vagy már más tartalomra mutatnak mint a megjelenés időpontjában.

A 2018. évi Optimist Európa Bajnokságon hazánkat négy fiú és három lány, valamint csapatvezető és edző képviselte:

Edző - Török Péter Spartacus VE

A csapat június 18 -án érkezett a verseny helyszínére. A hajók, a motoros, az összes felszerelés, és a gyerekek autóval jutottak el Scheveningenbe. A versenyt megelőzően nény nap edzés, a hajók és a felszerelés felmérése, a hivatalos nevezés szerepelt a programba. A megnyitó ünnepséget követően június 25-én a kvalifikációs futamokkal elkezdődött a verseny. A fiúk küzdelmében negyvenhárom ország százötven versenyzője, míg a lányoknál száztizennégy versenyző állt rajthoz. A versenyutasításban leírtak szerint, minimum öt kvalifikációs futam teljesülésével kezdődhetett a final race, ahol a fiúk, és a lányok is arany, ezüst csoportokban folytathatták a versenyt. Az első három versenynapon minkét mezőny (fiú – lány) hét futamot teljesített, így a hátra lévő három futamban mindenki a final race csoportjaiban vitorlázhatott. A kedvező időjárásnak köszönhetően a döntőben is minden futam teljesült.

A fiúk küzdelmében versenyzőink közül minden fiú az aranycsoportba jutott, mely az előző évhez hasonlóan megnyugtató eredményének számít. A végeredményt illetően Tóth Attila huszonnegyedik, Borda Levente harminchetedik, Verebély Mátyás hatvannegyedik, Zolnai Sámuel hetvenharmadik helyen végzett. Az aranycsoportba jutást követően mindannyian visszaestek, az addigi jó helyezéseikhez képest.

A lányok közül Fehér Boróka az aranycsoportba szerepelt és kitűnő helyezést ért el! A végeredményben tizennegyedik helyen zárta az Európa Bajnokságot, amely kimagasló eredmény!  Chiara Lisa Carra és Nagy Réka Dóra az ezüst csoportban végeztek. Chiara tizenhetedik, míg Réka harmincnegyedik lett.

A verseny helyszínén a hajóosztály számára nem mindig voltak ideális vitorlázási körülmények.  A sokszor gyenge, hat – nyolc csomós szélhez, harminc –negyven méter/perc áramlás társult, amely a verseny végére a hatvan méter/percet is elérte. A tenger felöl fújó szél (350 – 40 fok), szerencsére többször is felerősödött, és a nap második felében elérte a tizenhárom – tizennyolc csomós erősséget. A szélhez, az ár-apály váltástól függően, 30 – 50, illetve 200 -220 fokról a fent említett erős áramlás társult. A futamok rajtjainál és a pályastratégiában is számolni kellett az éppen aktuális áramlási viszonnyal. A rendezők, a nehéz helyzetre tekintettel, egy igen jól használható áramlási térképet mellékeltek az edzők és a versenyzők munkáját segítve. A térkép a versenynapokon fél órás bontásban mutatta az áramlási viszonyokat.

A versenyzők mindegyikéről elmondható, hogy jól elsajátították a helyi szél- hullámviszonyok között elvárt hajóvezetési stílust.  A kvalifikációs futamokban Tóth Attila két futamot is nyert, tízedik helyen jutott be az arany csoportba. Borda Levente hetedik-nyolcadik helyezésével szintén jól kezdett, a vezető hajók között vitorlázott.  Verebély Mátyi is tudott a mezőny elejében vitorlázni (7, 13), sajnos két BFD-t is begyűjtött. Zolnai Samu is egy BFD-vel nehezítette pontjainak alakulását, legjobb futameredménye egy tízedik hely volt.  Fehér Boróka szépen, tisztán vitorlázott. Az alapszakaszban és a döntő futamokban is tudott az első tízben célba érni (5-8, illetve 7). A nehéz rajtok ellenére, legtöbbször a mezőny elejébe tudott vitorlázni. Chiaranak a döntő futamok egyikében sikerült a harmadik helyen célba érnie, mely elégtétel volt a több átlagos futam mellett. Chiara végig nagy küzdelemben volt, soha nem adta fel. Rékának komoly küzdelmet jelentett az EB. Több sikeres rajtot és szép mezőnyhelyzetet tudott kialakítani, ennek ellenére a középmezőnyben vitorlázott. Becsületesen, nagy alázattal versenyzett!

A verseny helyszínének és időpontjának igazi oka a Volvo Ocean Race befutója volt, mely az egész várost (Hága – Scheveningen) lázban tartotta. Fantasztikus élmény volt látni a VOR hajók befutóját és naponta találkozni velük. Ha azt vesszük figyelembe, hogy a VOR hajókban érintett országok köztudatában milyen mélyen jelen van a vitorlázás, mi magyarok nagyon szépen teljesítettünk az Optimist EB-n!

Köszönjük a Magyar Vitorlás Szövetség, a T-System, az érintett klubok, és a szülők segítségét és támogatását!

Eredmények:

Török Peti

Világbajnoki negyedik helyezéssel zárta U21-es pályafutását Vadnai Jonatán. Előző

Világbajnoki negyedik helyezéssel zárta U21-es pályafutását Vadnai Jonatán.